Rus domácí (Blattella germanica) Atlas škůdců

Rus domácí Blattella germanica

Je hmyz patřící do řádu švábů. Přes den se ukrývá ve štěrbinách domů a po setmění vylézá za potravou. Živí se odpadky, ale žere také papír, kůži apod.

Poptat dezinsekci

Jak Rus domácí vypadá?

Rus domácí je druh malého švába, který je obvykle dlouhý asi 11 až 16 mm. Zbarvení se pohybuje od hnědého až po téměř černé. Přestože má křídla, téměř nelétá, i když při vyrušení může plachtit.

Výskyt

Němečtí švábi jsou thigmotaktičtí, což znamená, že dávají přednost uzavřeným prostorům, a v porovnání s jinými druhy škůdců jsou malí, takže se mohou skrývat v malých škvírách a štěrbinách, které lze snadno přehlédnout, a tím se vyhnout lidem a jejich likvidaci.

Hubení škůdců - Rus domácí

Desinsekce musí být komplexní, trvalá a systematická. Přežití pouhých několika vajíček zcela postačuje k obnovení populace škůdce během několika generací.

ZoonózyInfekce přenosné mezi zvířaty a lidmi

Zoonóza (v množném čísle zoonózy) je infekční onemocnění způsobené patogenem (původcem infekce, jako je bakterie, virus, parazit nebo prion), který se přenesl ze zvířete (obvykle obratlovce) na člověka. Obvykle první nakažený člověk přenese původce infekce na alespoň jednoho dalšího člověka, který následně nakazí ostatní.
Mezi nejčastěji se vyskytující zoonózy v České republice patří: klíšťová encefalitida, salmonelóza, toxoplasmóza, kampylobakterióza, tularémie, lymeská borelióza, listerióza, yersinióza, leptospiróza, toxokaróza, ténióza, erysipeloid.

Jake nemoci přenáší Rus domácí?

Nemoc Příznaky
Salmoneloza Průjem, koliková bolest, zvracení, horečka, bolesti hlavy
Úplavice Svíravé bolesti břicha, křeče, vodnatý průjem s příměsí krve a hlenu
Tyfus, Paratyfus Horečka, zimnice, třesavka, bolesti těla, vyrážka na hrudníku
Antrax Kožní forma - černé vředy, plicní forma - těžký zápal plic, střevní forma - zvracení
Hepatitida Ztráta chuti k jídlu, žloutnutí očí a kůže, otoky nohou, porucha funkce ledvin
TBC Kašel s krvavým spotem, horečka, noční pocení, úbytek na váze, únava

Nabídneme vám řešení na míru

Na základě stupně napadení hmyzem vám vytvoříme individuální plán, včetně termínu vyhotovení.

Co nabízíme?

Kontaktujte nás

na +420 723 870 451 nebo info@derapo.cz

Poptat dezinsekci
Věříme, že ochrana proti škůdcům začíná hlubokými znalostmi

Sestavili jsme pro vás atlas více jak dvaceti škůdců,

kteří se nejčastěji vyskytují v blízkosti lidí v České republice.

Zobrazit atlas škůdců

Často kladené dotazy

Jaké jsou ceny našich služeb?

svgArrow

Naším cílem je poskytnout každému zákazníkovi indivuduální plán na míru. Každá z nabízených služeb zohledňuje několik faktorů a okolní prostředí. Z tohoto důvodu není praktické uvádět jednu obecnou cenu. Pro konkrétně nabídku nás kontaktujte telefonicky na +420 723 870 451, mailem info@derapo.cz nebo kontaktním formulářem zde

Jaké jsou výhody průběžné kontroly škůdců?

svgArrow

Obrátit se na profesionální deratizační služby v případě akutního problému je často nejlepším řešením. Nicméně tato nouzová řešení mohou být spojena s vysokou cenou a značným stresem. Místo toho, aby se majitelé domů obraceli na deratizátora pouze v případě výskytu problému, mohou mít prospěch z investice do proaktivního, pravidelného ošetření. Zvažte tyto výhody průběžné kontroly škůdců od odborníků.

Existuje vůbec nějaký zákon, který ukládá lidem povinnost provádět deratizaci, dezinsekci a dezinfekci?

svgArrow

Deratizace, Dezinsekce, Dezinfekce ve spárech zákona

Zákazníci se mě často ptají, jestli vůbec existuje nějaký zákon, podle kterého mají povinnost provádět deratizaci, dezinsekci a dezinfekci. Ano, existuje. Přesněji řečeno je to zákon č. 258/2000Sb. o ochraně veřejného zdraví. A koho se vlastně týká?

  • Běžnou ochranu deratizací, dezinsekcí a dezinfekcí musí podle potřeby zajistit každá osoba jako součást čištění a běžných pracovních a technologických postupů. V tomto případě nabývají deratizace, dezinsekce a dezinfekce podoby preventivních opatření.
  • Speciální ochranu deratizací, dezinsekcí a dezinfekcí má povinnost provést ve svých provozovnách každá podnikající fyzická osoba a všechny právnické osoby, pokud dojde ke zvýšenému výskytu hlodavců, hmyzu a jeho členovců, virů, bakterií a plísní. Speciální deratizaci, dezinsekci a dezinfekci mohou vykonávat pouze lidé odborně způsobilí ve smyslu § 58 zákona 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.

Co z toho vyplývá?

Povinná deratizace, dezinsekce a dezinfekce se podle zákona týká: obcí a měst, podnikatelů, právnických osob, majitelů rodinných domů i bytových družstev. Zkrátka každého, kdo vlastní nějakou nemovitost.

Co je biocid?

svgArrow

Biocid je obecně přípravek obsahující jednu nebo více aktivních látek používaný k ničení, odpuzení, zabránění činností nebo jiným způsobem omezující činnost škodlivých organismů, chemickým nebo biologickým způsobem.

Co je insekticid?

svgArrow

Insekticid je přípravek určený k hubení hmyzu v různých vývojových stádiích. Podle vývojového stadia hmyzu se dělí na ovicidy (ničí vajíčka), larvicidy (ničí larvy), ovilarvicidy (ničí vajíčka a larvy) a imagocidy (ničí dospělý hmyz).

Co je rodenticid?

svgArrow

Rodenticid je přípravek určený k hubení hlodavců.

Co obsahuje Rodenticid?

Rodenticid obsahuje Antikoagulanty (warfarin nebo jiné). Antikoagulanty způsobují narušení funkce srážlivosti krve, což má za následek vnitřní krvácení a později smrt hlodavce.

Hlavní výhody antikoagulantů

Nástrahy s antikoagulanty se dají používat v rodiných domech, firmách, hotelech, restauracích i skladech. Jsou vhodné také pro zemědělské a potravinářské provozy. Při správném používání a uložení do deratizačních stanic jsou bezpečné pro lidi i domácí zvířata. Nástrahy s antikoagulanty nevyvolávají u hlodavců obranný reflex. Hlodavce obvykle zahubí po prvním požití.

Co je deratizační nástrahová stanice "nebo-li krmítko"?

svgArrow

Nástrahová deratizační stanice "nebo-li krmítko" je uzavíratelný, uzamykatelný box z odolného a pružného plastu (může mít různé tvary a velikosti záleží pro jakého hlodavce je určený a do jakého prostředí se bude umísťovat). Nástrahová deratizační stanice je určena k zafixování a uchování deratizační nástrahy před vlhkostí, prachem a nečistotami je vhodná jak do exteriéru, tak i do interiéru. Slouží také jako zábrana a ochrana před náhodným požitím deratizační nástrahy dětmi nebo necílenými živočichy (kočka, pes).

Co je antikoagulant?

svgArrow

Antikoagulant je protisrážlivé činidlo např. warfarin který zabraňuje srážlivosti krve.

Jak antikoagulant působí?

Po prvním požití začnou antikoagulanty blokovat vytváření vitamínu K v těle hlodavců. Jejich organismus následně přestane produkovat protrombin, který je důležitý pro správnou srážlivost krve. Během 7-10 dnů (u potkanů) nebo 2-5 dnů (u myší) dochází k úhynu na vnitřní vykrvácení.