Krysa obecná

Hlodavcovití Rodentia

Hlodavci jsou teplokrevní savci, kteří se vyskytují po celém světě.
Jsou přenašeči různých chorob a způsobují velké škody v domech a jejich okolí.

Poptat deratizaci

Krysa obecná (Rattus rattus)

Krysa obecná, známá také jako krysa střešní, krysa lodní nebo krysa domácí, je běžný dlouhoocasý hlodavec ze stereotypního krysího rodu Rattus z podčeledi Murinae, který pravděpodobně pochází z indického subkontinentu, ale dnes se vyskytuje po celém světě. Je to generalistický všežravec a pro zemědělce představuje vážného škůdce, protože se živí celou řadou zemědělských plodin. Někdy je chována jako domácí zvíře.

Jak krysa obecná vypadá?

Potrava

Často se setkává a hledá potravu v těsné blízkosti lidí. Má tendenci hledat potravu po západu slunce. Pokud potravu nemůže rychle zkonzumovat, hledá si místo, kam by ji přenesla a nashromáždila, aby ji mohla sníst později. To ji umožňuje celoroční příjem potravy, jako jsou listy, i sezónní potraviny, jako jsou byliny a hmyz.

Aktivita

Krysa obecná vykazuje flexibilitu při hledání potravy. Je to dravý druh a přizpůsobuje se různým mikrostanovištím.

ZoonózyInfekce přenosné mezi zvířaty a lidmi

Zoonóza (v množném čísle zoonózy) je infekční onemocnění způsobené patogenem (původcem infekce, jako je bakterie, virus, parazit nebo prion), který se přenesl ze zvířete (obvykle obratlovce) na člověka. Obvykle první nakažený člověk přenese původce infekce na alespoň jednoho dalšího člověka, který následně nakazí ostatní.
Mezi nejčastěji se vyskytující zoonózy v České republice patří: klíšťová encefalitida, salmonelóza, toxoplasmóza, kampylobakterióza, tularémie, lymeská borelióza, listerióza, yersinióza, leptospiróza, toxokaróza, ténióza, erysipeloid.

Jake nemoci přenáší Krysa obecná?

Nemoc Příznaky
Tyfus Horečka, zimnice, třesavka, bolesti těla, vyrážka na hrudníku
Salmonelóza Průjem, kolikovitá bolest, zvracení, horečka, bolesti hlavy

Nabídneme vám řešení na míru

Na základě stupně napadení hlodavci vám vytvoříme individuální plán, včetně termínu vyhotovení.

Co nabízíme?

Kontaktujte nás

na +420 723 870 451 nebo info@derapo.cz

Poptat deratizaci
Věříme, že ochrana proti škůdcům začíná hlubokými znalostmi

Sestavili jsme pro vás atlas více jak dvaceti škůdců,

kteří se nejčastěji vyskytují v blízkosti lidí v České republice.

Zobrazit atlas škůdců

Často kladené dotazy

Jaké jsou ceny našich služeb?

svgArrow

Naším cílem je poskytnout každému zákazníkovi indivuduální plán na míru. Každá z nabízených služeb zohledňuje několik faktorů a okolní prostředí. Z tohoto důvodu není praktické uvádět jednu obecnou cenu. Pro konkrétně nabídku nás kontaktujte telefonicky na +420 723 870 451, mailem info@derapo.cz nebo kontaktním formulářem zde

Jaké jsou výhody průběžné kontroly škůdců?

svgArrow

Obrátit se na profesionální deratizační služby v případě akutního problému je často nejlepším řešením. Nicméně tato nouzová řešení mohou být spojena s vysokou cenou a značným stresem. Místo toho, aby se majitelé domů obraceli na deratizátora pouze v případě výskytu problému, mohou mít prospěch z investice do proaktivního, pravidelného ošetření. Zvažte tyto výhody průběžné kontroly škůdců od odborníků.

Existuje vůbec nějaký zákon, který ukládá lidem povinnost provádět deratizaci, dezinsekci a dezinfekci?

svgArrow

Deratizace, Dezinsekce, Dezinfekce ve spárech zákona

Zákazníci se mě často ptají, jestli vůbec existuje nějaký zákon, podle kterého mají povinnost provádět deratizaci, dezinsekci a dezinfekci. Ano, existuje. Přesněji řečeno je to zákon č. 258/2000Sb. o ochraně veřejného zdraví. A koho se vlastně týká?

  • Běžnou ochranu deratizací, dezinsekcí a dezinfekcí musí podle potřeby zajistit každá osoba jako součást čištění a běžných pracovních a technologických postupů. V tomto případě nabývají deratizace, dezinsekce a dezinfekce podoby preventivních opatření.
  • Speciální ochranu deratizací, dezinsekcí a dezinfekcí má povinnost provést ve svých provozovnách každá podnikající fyzická osoba a všechny právnické osoby, pokud dojde ke zvýšenému výskytu hlodavců, hmyzu a jeho členovců, virů, bakterií a plísní. Speciální deratizaci, dezinsekci a dezinfekci mohou vykonávat pouze lidé odborně způsobilí ve smyslu § 58 zákona 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.

Co z toho vyplývá?

Povinná deratizace, dezinsekce a dezinfekce se podle zákona týká: obcí a měst, podnikatelů, právnických osob, majitelů rodinných domů i bytových družstev. Zkrátka každého, kdo vlastní nějakou nemovitost.

Co je biocid?

svgArrow

Biocid je obecně přípravek obsahující jednu nebo více aktivních látek používaný k ničení, odpuzení, zabránění činností nebo jiným způsobem omezující činnost škodlivých organismů, chemickým nebo biologickým způsobem.

Co je insekticid?

svgArrow

Insekticid je přípravek určený k hubení hmyzu v různých vývojových stádiích. Podle vývojového stadia hmyzu se dělí na ovicidy (ničí vajíčka), larvicidy (ničí larvy), ovilarvicidy (ničí vajíčka a larvy) a imagocidy (ničí dospělý hmyz).

Co je rodenticid?

svgArrow

Rodenticid je přípravek určený k hubení hlodavců.

Co obsahuje Rodenticid?

Rodenticid obsahuje Antikoagulanty (warfarin nebo jiné). Antikoagulanty způsobují narušení funkce srážlivosti krve, což má za následek vnitřní krvácení a později smrt hlodavce.

Hlavní výhody antikoagulantů

Nástrahy s antikoagulanty se dají používat v rodiných domech, firmách, hotelech, restauracích i skladech. Jsou vhodné také pro zemědělské a potravinářské provozy. Při správném používání a uložení do deratizačních stanic jsou bezpečné pro lidi i domácí zvířata. Nástrahy s antikoagulanty nevyvolávají u hlodavců obranný reflex. Hlodavce obvykle zahubí po prvním požití.

Co je deratizační nástrahová stanice "nebo-li krmítko"?

svgArrow

Nástrahová deratizační stanice "nebo-li krmítko" je uzavíratelný, uzamykatelný box z odolného a pružného plastu (může mít různé tvary a velikosti záleží pro jakého hlodavce je určený a do jakého prostředí se bude umísťovat). Nástrahová deratizační stanice je určena k zafixování a uchování deratizační nástrahy před vlhkostí, prachem a nečistotami je vhodná jak do exteriéru, tak i do interiéru. Slouží také jako zábrana a ochrana před náhodným požitím deratizační nástrahy dětmi nebo necílenými živočichy (kočka, pes).

Co je antikoagulant?

svgArrow

Antikoagulant je protisrážlivé činidlo např. warfarin který zabraňuje srážlivosti krve.

Jak antikoagulant působí?

Po prvním požití začnou antikoagulanty blokovat vytváření vitamínu K v těle hlodavců. Jejich organismus následně přestane produkovat protrombin, který je důležitý pro správnou srážlivost krve. Během 7-10 dnů (u potkanů) nebo 2-5 dnů (u myší) dochází k úhynu na vnitřní vykrvácení.